Przejdź do głównej zawartości

Jak dobierać kolory? Historia prawdziwa „naszego” Andrzeja

Jakiś czas temu, gdy jednemu z naszych mniej doświadczonych pracowników(nie architektów) daliśmy za zadanie pomalować ściany, pod aranżacje sesji zdjęciowej naszych różowych mebelków, ten wziął pieniądze i bez żadnych dodatkowych pytań poleciał do sklepu. Pewnie dlatego że spoczywało na nim widmo sprzątania po ostatnim „bankiecie” z naszymi partnerami biznesowymi, jednak nikt się wtedy nad tym nie zastanawiał tylko sprzątaliśmy.

Pech chciał że gdy wrócił, wszyscy się z nim minęli, więc odstawił farbę i rozeszliśmy się do domów. Następnego dnia miał być godzinę wcześniej by rozpocząć „przygotowania” do malowania, jednak to co zrobił przez ten czas przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.

farba

Andrzej tuż przed wejściem do firmy na wszystkich czekał, zadowolony jak „paw” mówi „chodźcie, zobaczycie – tylko razem” Czekaliśmy aż się wszyscy zbiorą i poszliśmy.

Wchodzimy, stajemy, rozglądam się, w lewo...  nic,  w prawo... widzę, cała ściana pomalowana na różowo. Zachowując powagę zacisnąłem wargi, jednak po chwili nie wytrzymałem, wybuchłem śmiechem na cały głos a wraz ze mną cała reszta. Nie mogliśmy się powstrzymać. Jednym z powodów naszej reakcji było to że Andrzej nie zwróci uwagi na stojące za nim meble, jakimś dziwnym trafem postanowił z uporem maniaka pomalować całą ścianę. Andrzej to także jeden z tych pracowników co to któremu trzeba po kilka razy przypominać co ma do zrobienia, więc zaufajcie mi, niecodziennie można zobaczyć naszego Endriu w takiej euforii, który zostaje wyśmiany a następnie w ramach nagrody otrzymuje drugą puszkę białej farby.

Oczywiście próbował się tłumaczyć, stojąc z wałkiem na różowym tle, mówił do nas, gestykulując niczym „Lady GaGa” wykonująca swoją choreografię sceniczną.. i zgadnijcie, wcale nas to nie powstrzymało od kolejnego wybuchu śmiechu. 

lady gaga
images.google.com

Po tym zdarzeniu postanowiliśmy napisać o tym jak „bezpiecznie” dobierać kolory. Aby nasz Andrzej zapamiętał co nieco z tej lekcji, sam, bez przymusu bezpośredniego(to była tylko sugestia), własnoręcznie napisał kawałek o tym „jak dobierać kolory”, zapraszamy więc do lektury. 

Są oczywiście różne techniki zestawień, my opiszemy jak zestawić kolory ścian z meblami.

Biel można kontrastować z czerwienią, błękitem bądź wenge, na zasadzie harmonii z kolorami pastelowymi, szarości, brązów lub beży. Biel to jeden z tych „bezpiecznych” kolorów, pasujących do większości barw.

bialo brazowe meble

Szarość, podobnie jak biel jest neutralna, pasują do niej czernie, czerwienie, brązy, zielenie, błękity, pastele bądź biel.

szaro czerwone meble

Kolory ziemi, do których należą wszystkie barwy z kategorii brązów, beżów, szarości bądź odcieni piaskowych. Wszystkie te kolory można ze sobą łączyć, trudno więc zatem o problem w ich odpowiednim dobraniu.

kolory ziemi meble

Podczas doboru barw do pomieszczenia należy także pamiętać o jego kubaturze. Każda barwa może różnorako wpłynąć na optyczny odbiór naszego pokoju.

Ciepłe barwy nadają się do dużych pomieszczeń, sprawiają one zatem wrażenie mniejszych niż w rzeczywistości mogą się wydawać.

Zimne barwy zaś są idealne do małych pokoi, które chcemy by były odbierane na znacznie większe.

cieple i zmine kolory
Źródło: joannajednorog.pl

Przy odpowiednim doborze kolorów warto posiłkować się kołem barw. Będącym modelem graficznym kola z przedstawionymi kolorami. Z jego pomocą dobierzemy kolory, które najlepiej się ze sobą komponują(barwy harmonizujące).

kolo barw
Koło barw źródło: images.google.com

Należy pamiętać że w kole nie występują kolory takie jak czerń, szarość oraz biel. Mimo iż są jednymi z częściej używanych kolorów to ze względu na swoją uniwersalność są z niego wykluczone.

Przy pomocy koła możesz stworzyć zestaw różnych harmonii:

Harmonia komplementarna(uzupełnienie) – polega na wykorzystaniu barw dopełniających się, leżących w kole po przeciwnych stronach. Takie połączenie kolorów kolorów jest zazwyczaj trafne gdy chcemy wywołać efekt tkzw. „WOW”.

harmonia komplementarna
harmonia komplementarna

Harmonia monochromatyczna(odcienie) – polega na zastosowaniu tonacji jednego odcienia. Idealna gdy chcemy uzyskać efekt stonowanego wnętrza.

harmonia monochromatyczna
harmonia monochromatyczna

Harmonia trójkątna – osiągasz ją łącząc barwy z wyznaczonych szczytów trójkąta równobocznego, określającego kolory. Połączenie to dodaje głębi, wzbogaca kolorystykę i łagodzi kontrasty.

harmonia trójkątna

Harmonia analogiczna – polega na wyznaczeniu trzech kolorów w linii prostej obok siebie. Kombinacja tego typu barw potrafi nadać akcent kolorystyczny kojarzony z nowoczesnymi wnętrzami. 

harmonia analogiczna
harmonia analogiczna

Pamiętajmy zatem że odpowiadając na pytanie „jak dobierać kolory” odpowiadamy „tak jak Andrzej” Mamy nadzieje że ta lekcja go czegoś nauczyła a i wy także się czegoś nauczyliście ;)

Zapraszam do wspólnej motywacji i zostawiania Andrzejowi komentarza pod artykułem, kto wie, może zostanie „dobrowolnie” zaangażowany do czegoś jeszcze.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nowoczesne kształty w moim domu - historia prawdziwa!

Kiedyś mieszkałem w małej kawalerce. Pewnego wieczoru doszedłem do wniosku że muszę ją sobie jakoś odnowić.. zastanawiałem się.. i zastanawiałem.  Zapytacie pewnie nad czym? Otóż jak każdy facet, nad budżetem i jak tu zrobić by się nie narobić.. a zrobić. Trudne zadanie, trust me.  Finalnie przestałem się martwić o kwotę a podjąłem decyzje o zrobieniu czegoś niezwykłego, mimo iż dziewczyna się ze mnie śmiała, ja szedłem w zaparte.. widząc widmo swojej porażki. Chciała żebym się potknął i zrobił coś co będzie negatywne w skutkach.  źródło: images.google.com  Wiecie co zrobiłem? Podjąłem decyzje o wynajęciu architekta do nowoczesnego wystroju wnętrz. Pomyślałem że dopiero wtedy utre jej nosa ;)  Szukałem i szukałem jednak znalezienie odpowiedniej osoby było dosyć poważnym problemem, chciałem pewnego i sprawdzonego rozwiązania lecz większość osób z którymi rozmawiałem nie dysponowała doświadczeniem bądź ich projekty opierały się głównie o wystroje w iś...

Lampy nowoczesne, co należy o nich wiedzieć?

Wpierw warto sobie zadać pytanie czy oświetlenie pełni ważną rolę wystroju wnętrz. Otóż tak, lecz świadomość tego przychodzi z czasem, gdy nabieramy doświadczenia w projektowaniu.  Sprawne oko designera doskonale wychwytuje pozycje w których może a raczej powinno, znaleźć się oświetlenie i jaki rodzaj oraz jaka barwa(nasycenie) będzie najbardziej odpowiednia. Marcin Rusak, zdjęcie z: images.google.com Obecnie rozróżnia się różne natężenia światła, ciepłych po zimne a ich wartości są wyrażone w Kandel 'ach. Poniżej przedstawiam mały wzornik zapożyczony z googl'a wraz z określonymi barwami względem podanych wartości jakimi są wcześniej wspomniane kandele. Źródło: images.google.com Żarówki bądź oświetlenia led w lampach nowoczesnych można dzielić w zależności od wartości: - Poniżej 2000K , światło typowo ozdobne, porównywalne z świeczką bądź jakimkolwiek innym źródłem ognia. - 2700-3000K , barwa zbliżona do tradycyjnej domowej żarówki. - 4000K , jest to bar...